Špeciálny pedagóg

Konzultačné hodiny
Pondelok 14:00 – 16:00
Streda 14:00 – 16:00

V prípade potreby dohodou osobne, príp. online v iný deň.
Konzultáciu je potrebné si vopred dohodnúť prostredníctvom mailovej komunikácie.

Činnosti, ktoré zabezpečuje školský špeciálny pedagóg na škole:

→ Zabezpečuje špeciálnopedagogickú podporu:

- žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP),
- rizikovým žiakom,
- žiakom s počiatočnými ťažkosťami či s ťažkosťami prechodného charakteru.

→ Podieľa sa na vytváraní, aktualizácii a realizácii individuálneho vzdelávacieho programu žiakov so ŠVVP, pripravuje plány ich rozvoja, odporúča a realizuje stimulačné, reedukačné, korekčné, terapeutické programy.

→ Vykonáva cielenú stimuláciu funkcií, ktoré sú zodpovedné za rozvoj školských zručností.

→ Zabezpečuje a poprípade aj vytvára pomôcky pre žiakov so ŠVVP, koordinuje úpravu učebných materiálov pre týchto žiakov podľa ich individuálnych potrieb.

→ Zakladanie, vedenie, aktualizácia a kompletizácia dokumentácie začlenených žiakov.

→ Spolupracuje:

- s pedagógmi (pri napredovaní žiaka vo vzdelávacom procese),
- s rodičmi (konzultácie, postupy pri vzdelávaní, návrhy na rediagnostiku a pod.),
- so školskou psychologičkou,
- so psychológmi a špeciálnymi pedagógmi z poradenských zariadení, ktoré poskytujú diagnostiku.

Spoločná práca so žiakmi:

→ So žiakmi špeciálny pedagóg pracuje individuálne alebo skupinovo, ak sú žiaci z jedného ročníka. Žiaci navštívia kabinet špeciálneho pedagóga raz za týždeň alebo raz za dva týždne.

→ Formy práce sa prispôsobujú konkrétnym potrebám žiakov, najčastejšie ide o rozvíjanie čiastkových funkcií, ktoré sú predpokladom úspešného zvládnutia školských zručností.

→ Ako pomôcky pri práci využíva odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky.

→ Dôležité úlohy špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré posilňujú vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu žiaka a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.